Të shtëna me armë, forca të mëdha të rendit shihen rrugëve të kryeqytetit të Guinesë, Conakry

Afrika

Të shtëna me armë, forca të mëdha të rendit shihen rrugëve të kryeqytetit të Guinesë, Conakry

Më: 5 shtator 2021 Në ora: 16:42
Foto

Të paktën dy persona u plagosën pasi të shtënat me armë shpërthyen pranë pallatit presidencial në kryeqytetin Guinea, Conakry të dielën në mëngjes, ndërsa automjetet ushtarake patrullonin rrugëve.

Sidoqoftë, sipas mediave të huaja, ende nuk është e qartë kush po shkëmbente zjarr.

Një zyrtar i lartë qeveritar tha se presidenti 83-vjeçar Alpha Conde ishte i padëmtuar, por nuk dha detaje të tjera.

Një burim ushtarak tha se të shtënat përfshinin anëtarë të zemëruar të forcave speciale, një trupë elite e ushtrisë.

Megjithatë, burimi nuk tha se çfarë e shkaktoi zemërimin.

Ndërkohë një burim tjetër ushtarak tha se ura e vetme që lidh kontinentin me lagjen Kaloum, e cila strehon shumicën e ministrive dhe pallatit presidencial, ishte mbyllur dhe shumë ushtarë, disa të armatosur rëndë, ishin vendosur rreth pallatit.

Conde fitoi një mandat të tretë të diskutueshëm në tetor pasi ndryshoi kushtetutën për ta lejuar atë të qëndrojë përsëri pavarësisht protestave të dhunshme nga opozita.

Guinea ka parë rritje të qëndrueshme ekonomike gjatë dekadës së Conde në pushtet falë boksitit, xeherorit të hekurit, arit dhe diamantit, por pak nga qytetarët e saj i kanë parë përfitimet. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat