Udhëheqësit e rinj në Guinea kërkojnë të forcojnë kontrollin e pushtetit

Afrika

Udhëheqësit e rinj në Guinea kërkojnë të forcojnë kontrollin e pushtetit

Më: 6 shtator 2021 Në ora: 23:40
Foto ilustrim

Udhëheqësit e rinj ushtarakë të Guinesë kërkuan të forcojnë kontrollin e tyre të pushtetit të hënën pasi përmbysën Presidentin Alpha Conde, duke urdhëruar ushtarët nga garda e tij presidenciale që tani të bashkohen me forcat e juntës dhe duke ndaluar zyrtarët qeveritarë të largohen nga vendi, raporton AP.

Pasi e vuri kombin e Afrikës Perëndimore përsëri nën sundimin ushtarak për herë të parë në më shumë se një dekadë, junta tashmë kishte shpërndarë Asamblenë Kombëtare dhe kushtetutën e vendit.

Të hënën, komandantët ushtarakë rajonalë zëvendësuan guvernatorët e Guinesë ndërsa junta forcoi kontrollin e saj.

Presidenti i Juntës, Kolonel Mamady Doumbouya tha se regjimi i ri ushtarak nuk do të ndiqte hakmarrje kundër armiqve politikë, por ai gjithashtu udhëzoi zyrtarët që ai kishte thirrur nga qeveria e rrëzuar e Conde që të dorëzonin menjëherë pasaportat e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat