Pas të shtënave vdekjeprurëse, emigrantët në Libi thjesht duan të largohen

Afrika

Pas të shtënave vdekjeprurëse, emigrantët në Libi thjesht duan të largohen

Më: 9 tetor 2021 Në ora: 23:10
Foto

Pas vrasjes së vranë gjashtë emigrantëve nga rojet, refugjatja sudaneze Halima Mokhtar Bshara thotë se ajo thjesht dëshiron të largohet nga vendi.

"Ata na sulmuan, na poshtëruan, shumë prej nesh u plagosën," tha 27-vjeçarja nga rajoni Darfur i Sudanit i shkatërruar nga lufta.

"Ne jemi në fund të lidhjes sonë."

Objekti Al-Mabani në kryeqytetin Tripoli ishte në trefishin e kapacitetit të tij pas sulmeve të policisë kundër emigrantëve javën e kaluar, kur rojet vranë gjashtë persona të Premten.

Të shtënat ishin "të lidhura me mbipopullimin dhessituatën e tmerrshme, shumë të tensionuar", tha Organizata Ndërkombëtare për Migracionin (IOM).

Rreth 2,000 emigrantë dhe refugjatë shpëtuan në kaos, përfshirë Bshara dhe tre fëmijët e saj.

Ajo ishte në mesin e qindra pjesëmarrësve në një protestë para zyrës së agjencisë së OKB-së për refugjatët (UNHCR) në Tripoli të Shtunën.

Dhjetëra emigrantë dhe refugjatë të varfër, përfshirë fëmijë të vegjël, kanë fjetur për ditë të tëra para ndërtesës, me shpresën për të marrë ndihmë, raporton AP.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat