Pas 24 orësh në terr total, rikthehet energjia elektrike në Liban

Afrika

Pas 24 orësh në terr total, rikthehet energjia elektrike në Liban

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 17:44
Foto

Pas 24 orëve në terr total energjia elektrike është kthyer në Liban.

Ministria e Energjisë në Liban ka bërë të ditur se Banka Qendrore i ka dhënë 100 milionë dollarë kredi për të blerë karburant dhe për të mbajtur në funksionim stacionet e saj të energjisë, shkruan BBC.

Për 18 muajt e fundit Libani është përballur me një krizë ekonomike dhe mungesa ekstreme të karburantit.

Kjo krizë e ka lënë gjysmën e popullsisë në varfëri, ka dëmtuar valutën e saj teksa pa pasur edhe protesta të mëdha kundër politikanëve.

Ndërprerja totale e rrymës filloi mesditën e së shtunës kur dy termocentralet më të mëdha të Libanit u mbyllën për shkak të mungesës së karburantit.

Por në një deklaratë këtë të dielë, ofruesi shtetëror i energjisë elektrike tha se tani po jep të njëjtin nivel energjie si ishte para ndërprerjes.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat