GJND refuzon çështjen e Kenias në rreshtin kufitar detar të Somalisë

Afrika

GJND refuzon çështjen e Kenias në rreshtin kufitar detar të Somalisë

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 17:21
Foto

Gjykata e lartë e OKB-së ka vendosur kryesisht në favor të Somalisë në mosmarrëveshjen e saj të gjatë me Keninë mbi kufirin e tyre detar, raporton BBC.

Kenia më parë akuzoi Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë për anëshmëri dhe tha se nuk do ta pranonte vendimin.

Rasti kishte të bënte me një trekëndësh prej 38,000 kilometrash katrorë në Oqeanin Indian që mendohet të jetë i pasur me naftë dhe gaz.

Mosmarrëveshja ka qenë në zemër të një mosmarrëveshjeje diplomatike midis fqinjëve.

Për katër dekadat e fundit, Kenia ka thënë se një vijë në lindje të pikës ku takohen të dy vendet në bregdet përfaqëson kufirin detar.

Somalia, megjithatë, argumentoi në gjykatë se kufiri detar në Oqeanin Indian duhet të vazhdonte në të njëjtin drejtim me kufirin tokësor.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat