Një grup i civilëve evakuohen nga Guta Lindore - Bota Sot
Një grup i civilëve evakuohen nga Guta Lindore

Afrika

Një grup i civilëve evakuohen nga Guta Lindore

Më: 13 mars 2018 Në ora: 11:19
Guta Lindore

Televizioni shtetëror sirian ka shfaqur pamje të dhjetëra civilëvë të sëmurë dhe të plagosur , duke u larguar nga Guta Lindore, që është nën kontrollin e rebelëve.

Një grup i civilëve janë shfaqur teksa kanë arritur në Wafideen dhe një grua ka thënë se ka pritur për më shumë se një vit që të evakuojë fëmijën e saj të sëmurë.

Ndërkaq, ushtria ruse ka thënë se rreth 100 persona janë larguar nga qyteti Duma, që gjendet në rajonin e Gutas.

Yasser Delwan, anëtar i grupit më të madh rebel në këtë rajon, ka konfirmuar se një grup i personave me probleme shëndetësore janë larguar nga rajoni, pas një marrëveshjeje për evakuim mjekësor me Rusinë, aleatin kyç të qeverisë siriane.

Sidoqoftë, grupi Jaysh al-Islam është zotuar se nuk do të largohet nga kjo zonë dhe të vazhdojë luftimet kundër forcave siriane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera