Pamje të frikshme, e çarë gjigante, Afrika po ndahet në dy pjesë - Bota Sot
Pamje të frikshme, e çarë gjigante, Afrika po ndahet në dy pjesë

Afrika

Pamje të frikshme, e çarë gjigante, Afrika po ndahet në dy pjesë

Më: 4 prill 2018 Në ora: 14:14
Foto

Afrika mund të ndahet në dy pjesë, pasi një çarje e madhe është shfaqur papritur në Kenia. E çara e tokës vazhdon të rritet, teksa shirat e shumtë në kontenë Narok vazhdojnë të përkeqësojnë hendekun gjigant me gjatësi një kilometër.

Shfaqja e papritur e hendekur është e lidhur me zonën rajonale të dobët dhe që shoqërohet gjerësisht me ndarjen e vazhdueshme të kontinentit afrikan. Hipoteza kryesore është se çarja e kontinentit shkaktohet nga magma super e nxehtë poshtë rajonit. Fatmirësisht, procesi i ndarjes do të marrë miliona vjet, pasi korja nis të hollohet e të fundoset dhe një ujdhesë e vogël futet në zonën e çarjes.

Lajmin e plotë mund ta lexoni duke klikuar linkun tek Mediat Shqiptare KETU

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera