Politika ndërhyn në futboll, ‘shkrin’ federatën e korruptuar - Bota Sot
Politika ndërhyn në futboll, ‘shkrin’ federatën e korruptuar

Afrika

Politika ndërhyn në futboll, ‘shkrin’ federatën e korruptuar

Më: 8 qershor 2018 Në ora: 06:20
Bëhet fjalë për Federatë e Futbollit në Ganë, e cila është shkrirë së funksionuari sot, nga ana e ministrit të Sporteve Isaac Asiama.

Ndërhyrja e politikës në futboll shihet si diçka e palejuar dhe e patolerueshme nga organizmat drejtues të këtij sporti, si FIFA dhe UEFA, por këtë herë duket se duhet përshëndetur.

Bëhet fjalë për Federatë e Futbollit në Ganë, e cila është shkrirë së funksionuari sot, nga ana e ministrit të Sporteve Isaac Asiama.

Kjo pasi presidenti i kësaj federate ishte fotografuar teksa pranonte një dhuratë prej plot 65 mijë dollarësh, nga një gazetar i infiltruar.

I shtirur si një biznesmen i interesuar të investojë në futboll, gazetari fiksoi momentin kur presidenti Kwesi Nyantakyi mori shumën e parave, ndërsa në këmbim i kishte premtuar favore.

Korrespondentët thonë se hetimi i fshehtë nga gazetari kontradiktor Anas Aremayaw Anas ka ngritur pyetje rreth natyrës së futbollit në Afrikë.

Nga ana tjetër, ministri i sporteve deklaroi se tashmë kjo federatë është shpërndarë me efekt të menjëhershëm, ndërsa pritet të merren masa për t’u riorganizuar sërish.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera