Pasaporta diplomatike e Boris Becker është e falsifikuar - Bota Sot
Pasaporta diplomatike e Boris Becker është e falsifikuar

Afrika

Pasaporta diplomatike e Boris Becker është e falsifikuar

Më: 19 qershor 2018 Në ora: 19:49
Boris Becker

Kështu thonë autoritetet e CAR të cilat nuk e njohin diplomatin Becker, ish yllin e tenisit.

Republika e Afrikës Qendrore e ka mohuar se Boris Becker është një nga diplomatët e saj zyrtarë dhe ka thënë se një pasaportë që pretendoi ish ylli i tenisit duhet t'i japë atij imunitet diplomatik nga procedurat e falimentimit në Britani të Madhe është e pavlefshme.

"Pasaporta diplomatike që ai ka është e rreme", tha shefi i shtabit të ministrisë së jashtme, Cherub Moroubama, për Agence France Presse. Ai tha se numri serik i dokumentit korrespondonte me një nga një grumbull të pasaportave të vjedhura në 2014.

AFP tha se pasaporta, e cila kishte parë një kopje, ishte e datës 19 mars 2018, por nuk ishte vulosur ose nënshkruar nga ministri i jashtëm i vendit Charles Armel Doubane.

Të premten, avokatët për kampionatin tre-herë të Ëimbledon informuan gjykatën e lartë në Londër se ai ishte caktuar si atasheu i CAR në BE për çështjet sportive, kulturore dhe humanitare në prill. Ata argumentuan se kjo i dha atij imunitet diplomatik nga procedurat e falimentimit nën konventën e Vienës.

Sipas gazetës gjermane Die Welt, Doubane u tha gazetarëve në Bangui se Becker nuk ishte "një diplomat zyrtar për Republikën e Afrikës Qendrore. Që të njihet si një diplomat, do të kërkonte jo vetëm emërimin e presidentit, por edhe nënshkrimin tim si ministër i jashtëm ".

Moroubama tha se puna që Becker pretendonte të bënte për kombin e tij - e cila, pavarësisht burimeve të bollshme natyrore, duke përfshirë ari, diamante dhe uraniumi, renditet në fund të indeksit të zhvillimit njerëzor të OKB-së - "nuk ekziston".

Becker, i cili u bë kampioni më i ri i meshkujve në Grand Slam, kur fitoi Wimbledon si një lojtar i pambrojtur më 1985, u shpall i falimentuar në qershor të vitit të kaluar për një shumë të pazbuluar që u detyrohej bankierëve privat Arbuthnot Latham & Co.

Pasi avokatët e tij paraqitën kërkesën për imunitet, Becker tha se vendimi për të filluar procedurat e falimentimit kundër tij ishte "të dyja të pajustifikuara dhe të padrejta" dhe ai u deklarua i pafajshëm. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera