Presidenti i Zimbabvesë dyshon se ish-zonja e parë kreu atentat ndaj tij - Bota Sot
Presidenti i Zimbabvesë dyshon se ish-zonja e parë kreu atentat ndaj tij

Afrika

Presidenti i Zimbabvesë dyshon se ish-zonja e parë kreu atentat ndaj tij

Më: 27 qershor 2018 Në ora: 08:58
Emmerson Mnangagwa

Presidenti i Zimbabvesë Emmerson Mnangagwa, po dyshon se një grup i lidhur me ish – zonjën e parë, qëndronte pas një atentati të bërë ndaj tij.

Dy vetë vdiqën dhe më shumë se 40 të tjerë mbetën të lënduar në një shpërthim pranë Mnangagëas në një tubim në Bulaëayo të shtunën.

Mnangagëa ka thënë për BBC se ka një pistë që çon se grupi G40, i cili mbështeste Grace Mugabe për presidencën, kishte kryer sulmin.

Burri i zonjës Mugabe, Robert Mugabe, u hoq nga pushteti vitin e kaluar.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera