Tragjedi: Tregu përfshihet nga flakët, 15 të vdekur, mbi 50 të plagosur - Bota Sot
Tragjedi: Tregu përfshihet nga flakët, 15 të vdekur, mbi 50 të plagosur

Afrika

Tragjedi: Tregu përfshihet nga flakët, 15 të vdekur, mbi 50 të plagosur

Më: 28 qershor 2018 Në ora: 10:17
Tregu përfshihet nga flakët

Të paktën 15 persona kanë vdekur pas një zjarr i madh përfshiu një treg në kryeqytetin kenian Nairobi. Më shumë se 50 persona mbetën të lënduar nga flakët, e cila shpërtheu në mes të natës duke shkatërruar shumë mallra.

Gikomba është një nga tregjet më të mëdha në qytet dhe zjarret janë të shpeshta, duke çuar në spekulime se zjarrvënia është e qëllimshme, raporton gazeta Standard.

Megjithatë, shkaku i zjarrit nuk dihet ende. Disa nga viktimat u dogjën, ndërsa të tjerët thithën tym helmues ndërsa u përpoqën të shpëtonin mallrat e tyre. Të plagosurit janë dërguar në spital.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera