Veglat e zbuluara jashtë Afrikës rishkruajnë historinë e njerëzimit - Bota Sot
Veglat e zbuluara jashtë Afrikës rishkruajnë historinë e njerëzimit

Afrika

Veglat e zbuluara jashtë Afrikës rishkruajnë historinë e njerëzimit

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 19:18
Foto ilustrim

Artefaktet antike dhe eshtrat e zbuluara në Kinë sugjerojnë se paraardhësit tanë të hershëm hominidë lanë Afrikën dhe arritën në Azi 270.000 vjet më herët se sa mendohej më parë.

Analiza e 80 objekteve të sapo zbuluara tregon se paraardhësit tanë më të hershëm kolonizuan Azinë Lindore më shumë se dy milionë vjet më parë.

Deri tani, mbetjet skeletore dhe mjetet e gjetura në Dmanisi, Gjeorgji - datuar  1.85 milion vjet më parë - mendohet të jenë prova më e hershme e njerëzimit jashtë Afrikës.

Veglat janë zbuluar  në Shangchen në juglindje të Chinese Loess Plateau nga një ekip i udhëhequr nga profesori Zhaoyu Zhu nga Akademia e shkencave kineze.

Të 80 objektet përfshijnë gërmues, gurët me kamxhik, gurët e çekanit dhe copat e theksuara, dhe të gjitha tregojnë shenja të përdorimit.

Shumica e veglave të sapo gjetura ishin bërë nga kuarciti dhe kuarci që ka të ngjarë të vinin nga ultësirat e Maleve Qinling 5 deri në 10 kilometra në jug të vendit, si dhe rrjedhat që rrjedhin nga vargmali .

Fragmente të eshtrave të kafshëve të vjetra 2.12 milionë po ashtu janë gjetur.

“Zbulimi ynë do të thotë që është e nevojshme tani të rishikojmë kohën kur njerëzit e hershëm ikën nga Afrika”, tha profesor Robin Dennell nga Universiteti Exeter.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...