Qeveria e Sudanit Jugor dhe rebelët arrijnë marrëveshje paqeje - Bota Sot
Qeveria e Sudanit Jugor dhe rebelët arrijnë marrëveshje paqeje

Afrika

Qeveria e Sudanit Jugor dhe rebelët arrijnë marrëveshje paqeje

Më: 5 gusht 2018 Në ora: 19:37
Sudani Jugor

Qeveria e Sudanit Jugor ka arritur një marrëveshje përfundimtare të paqes dhe ndarjes së pushtetit me grupin kryesor të kryengritësve, deklaroi ministri i jashtëm i një shteti ndërmjetësues, i cili e kishte ndihmuar marrëveshjen.

“Me pak fjalë, është nënshkruar një marrëveshje për çështjet e pazgjidhura dhe kjo marrëveshje shpreh angazhimin e të gjitha palëve për armëpushim”, ka treguar Ministri i Jashtëm, Al-Dirdiri Mohamed, për televizionin shtetëror të Sudanit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera