Xhihadistët vrasin gjashtë persona në Burkina Faso - Bota Sot
Xhihadistët vrasin gjashtë persona në Burkina Faso

Afrika

Xhihadistët vrasin gjashtë persona në Burkina Faso

Më: 12 gusht 2018 Në ora: 23:55
Burkina Faso

Televizioni shtetëror i Burkina Fasos ka raportuar se pesë anëtarë të xhandarmërisë dhe një civil janë vrarë në një shpërthim në lindje të vendit.

Thuhet se automjeti i tyre u godit nga një minë, ndërsa xhandarmëria i mbajti po përcillni minatorët në minierë.

Ekstremistët islamikë gjithnjë e më shumë janë të pranishëm në rajon, dhe po sulmojnë ushtrinë dhe policinë.

Guvernatori i krahinës në të cilin ndodhi sulmi, tha se zona e tij kishte kërcënuar të rinjtë që u stërvitën në Mali dhe u kthyen për të formuar një brigadë.

Më parë këtë muaj, xhihadistët shkatërruan një automjet në një përpjekje për të çliruar shokët e tyre.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera