Gjermania ndihmon financiarisht Kongon në luftën kundër virusit Ebola - Bota Sot
Gjermania ndihmon financiarisht Kongon në luftën kundër virusit Ebola

Afrika

Gjermania ndihmon financiarisht Kongon në luftën kundër virusit Ebola

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 19:57
Një grua vaksinohet kundër virusit Ebola. Foto nga arkivi.

Gjermania do të rrisë ndihmën e saj për shtetin e Kongos, me qëllim të trajtimit të virusit të Ebolës.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn ka thënë se do t’i jap 3 milionë dollarë shtesë Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të jetë i kujdesshëm ndaj virusit të Ebolës”, tha ministri Spahn.

Paratë do të shkojnë në fondin për emergjenca të OBSH-së, që përdoret për masa të shpejta kundër virusit.

Ebola shpërtheu në Kongon lindore në fund të korrikut, pak ditë pasi u zbulua se virusi ishte përhapur po ashtu edhe në perëndim të vendit.

Gjermania, më herët gjatë këtij viti i ka dhuruar OBSH-së 5 milionë dollarë për të luftuar virusin e Ebolës.

Ebola është një sëmundje infektuese dhe shkakton ethe, gjakderdhje të brendshme, që mund të çojnë në vdekje.

Një epidemi e madhe e Ebolës kishte shpërthyer më 2014 dhe 2015 në Liberi, Guinea dhe Siera Leone, ku nga ky virus humbën jetën më shumë se 11 mijë persona.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...