Maroku ndalon martesën e detyruar dhe dhunën seksuale - Bota Sot
Maroku ndalon martesën e detyruar dhe dhunën seksuale

Afrika

Maroku ndalon martesën e detyruar dhe dhunën seksuale

Më: 12 shtator 2018 Në ora: 20:21
Ilustrim

Ligji i Marokut që penalizon dhunën ndaj grave, ka hyrë në fuqi.

Ligji përfshin ndalimin e martesës së detyruar dhe të ngacmimit seksual në vende publike dhe parasheh dënime më të ashpra për forma të caktuara të dhunës.

Ai është kritikuar nga organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Human Rights Watch për mungesën e kriminalizimit të qartë të përdhunimeve martesore dhe mungesën e një përkufizimi të saktë të dhunës në familje.

Një studim i Qeverisë në Marok ka zbuluar se 63% e grave ndërmjet moshës 18-65 vjeç kanë qenë viktima të dhunës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...