Së paku 27 persona kanë vdekur në një aksident në Kongo - Bota Sot
Së paku 27 persona kanë vdekur në një aksident në Kongo

Afrika

Së paku 27 persona kanë vdekur në një aksident në Kongo

Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 14:40
Ilustrim

Të paktën 27 persona kanë vdekur pasi një autobus është përplasur me një kamion në kryeqytetin e Kongos, Kinshasa.

Sylvain Yuma nga ministria e Shëndetësisë ka thënë se aksidenti ka ndodhur gjatë mesnatës dhe si shkak është përmendur shpejtësia e madhe.

Sipas tij aksidenti ka ndodhur rreth 200 kilometra në juglindje të kryeqytetit të Kongos.

Yuma ka thënë se të paktën 17 persona të plagosur, dhe se gjashtë prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Ky është aksidenti i dytë që ka rezultuar me dhjetëra viktima në pak muaj në këtë shtet.

Në muajin tetor si shkak i përplasjes së dy kamionëve kanë vdekur të paktën 53 persona.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera