Haradinaj: Projektligji për dialogun nuk ndërhyn në kompetenca të presidentit - Bota Sot
Haradinaj: Projektligji për dialogun nuk ndërhyn në kompetenca të presidentit

Aktuale

Haradinaj: Projektligji për dialogun nuk ndërhyn në kompetenca të presidentit

Më: 24 dhjetor 2018 Në ora: 17:51
Ramush Haradinaj

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit Shtetëror të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Serbinë. Me këtë rast, janë ndarë 300 mijë euro për ekipin negociator, por nuk është bërë e ditur sesi do të menaxhohen këto mjete.

Kryeministri Ramush Haradinaj, ka përjashtuar mundësinë që ky projektligj të ndërhyjë në kompetencat e presidentit Hashim Thaçi në dialogun me Serbinë.

Haradinaj: Projektligji për dialogun nuk ndërhyn në kompetenca të presidentit

“Për besë nuk mundem me e definuar këtë, sponsorizuesit e ligjit e kanë menduar këtë si kornizim. Këto janë korniza ligjore të angazhimeve të delegacionit, por nuk ndërhynë në kompetenca të presidentit. Nuk është i këtillë. Vetëm i jep bazë ligjore funksionimit të delegacionit”, tha ai.

Në mbledhjen e mbajtur sot, Qeveria ka miratuar ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për letërnjoftim, me kërkesë të ministrit të Punëve të Brendshme, Ekrem Mustafa. Me miratimin e këtij ligji, më nuk ka nevojë më të pritet që një individ të ketë 16 vjet për t'u pajisur me letërnjoftim, por prej tash këtë të drejtë e kanë të gjithë personat, përfshirë edhe të porsalindurit.

Miratimin e kabinetit qeveritar e morën edhe Projektligji për Diasporën, i cili ka për qëllim rregullimin e marrëdhënieve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe diasporës, Rregulloren për Mënyrën e Notifikimit dhe Ofrimit të Informacioneve mbi Rregulloret Teknike, Procedurat për Vlerësimin e Konformitetit dhe Standardet.

Njëherësh, edhe vendimi për ndarjen e mjeteve financiare për mbulimin e shpenzimeve të rivarrimit të heroit Ilir Konushevci dhe dëshmorit Hazir Malaj, mori miratimin e kabinetit qeveritar në vlerë prej 47 mijë e 500 euro.

Gjithashtu, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që të ndjerit Fadil Vokrri t’i njihet statusi i qytetarit me merita të veçanta për kontributin e dhënë në promovimin e sportit kosovar në arenën ndërkombëtare.

Në mbledhjen e sotme u miratua edhe nisma për lidhjen e marrëveshjes për bashkëpunim financiar ushtarak ndërmjet Qeverisë së Turqisë dhe asaj të vendit tonë.

Kabineti qeveritar ka miratuar edhe Koncept dokumentin për  fushën e bashkëpunimit juridik ndërkombëtar në çështje penale. Rregullimi i kësaj fushe parashihet edhe me Planin Kombëtar për Zbatimin e MSA-së për 2017-2018 dhe me Planin Vjetor të Punës së Qeverisë për vitin 2018. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...