Molliqaj thumbon Kurtin: Rroftë baba, poshtë UÇK-ja! - Bota Sot
Molliqaj thumbon Kurtin: Rroftë baba, poshtë UÇK-ja!

Aktuale

Molliqaj thumbon Kurtin: Rroftë baba, poshtë UÇK-ja!

Nga: A.SH Më: 10 janar 2019 Në ora: 15:02
Dardan Molliqaj

PSD dhe VV ende vazhdojnë  me “kunjat” e tyre mes vete. Dardan Molliqaj, deputet i PSD-së kësaj radhe thumbon Albin Kurtin e VV duke e krahasuar me Hashim Thaçin duke i thënë  se zgjohet  në  mëngjes me dy fjalë  “unë  dhe historia”.

Postimi i tij i plotë:

Ku kemi dalluar asokohe si VV nga LDK dhe një pjesë e shoqërisë civile rreth Gjykatës Speciale është pikërisht kjo: ne thoshim se kriminelët e korruptuar që e kanë kapur shtetin duhet t’i denojnë gjykatat tona për këto vepra; thoshim po ashtu se drejtësia e çlirimi nuk mund të na vijnë nga jashtë, ato janë autentike; një Gjykatë e veçantë vetëm për Kosovën, për më tepër një etnike është e papranueshme në secilin rast. Pavarësisht kush mund te arrestohet. Madje herë pas here thoshim se pushteti i VV-së nuk do t’i dorëzoje çlirimtarët.

Sot kanë ndërruar yjet, tjetër këngë këndohet. Gjykata Speciale, varet…Nese e arreston Hashim Thaçin edhe bën. 
Duke i personalizuar marrëdhëniet politike deri në obsesion, Albini është zhytur e ka humbur brenda orbitës së kundërshtarëve, duke përvetësuar mënyrat e tyre. Sikur Hashimi, edhe ky punon me vegla e instrumentalizon çdo gje. Sikur Hashimi, edhe ky është frikacak që nuk ka pranuar të marrë mbi vete asnjë rrezik. Asnjë! Sikur Hashimi, edhe ky zgjohet në mengjes me dy fjalë: unë dhe historia.

Parimi është i tillë vetëm kur është i verbër karshi emrave konkretë. Parimet dhe e vërteta nuk kanë karakter primordial. Ato nuk mund të lidhen për kërthizen e askujt, as te Albinit. Ata që e japin UÇK-në në kuadër të luftës së brendshme politike, e duan pushtetin dhe jo Kosoven. E duan veten dhe jo UÇK-në. Prandaj, nuk janë as parimorë e as të vërtetë.

Rrofte baba, poshtë UÇK-ja! Ky ishte mësimi. Secili subjekt është i përkohshëm, edhe Albini shkoi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat