Pacolli: Gjermania është partner i fuqishëm tregtar me vendin tonë - Bota Sot
Pacolli: Gjermania është partner i fuqishëm tregtar me vendin tonë

Aktuale

Pacolli: Gjermania është partner i fuqishëm tregtar me vendin tonë

Nga: Z.B Më: 10 janar 2019 Në ora: 15:38
Behgjet Pacolli

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka treguar se pati një takim me homologon e tij gjerman, Heiko Maas.

Përmes një statusi  Pacolli ka shkruar se Gjermania është dëshmuar si partner strategjik dhe aleat i palëkundur i Kosovës nëpër të gjitha fazat e shtet-ndërtimit.

“Gjermania mbështet fuqishëm normalizimin e marëdhënieve Kosovë-Serbi, proces i cili nënkupton epilog të njohjes reciproke dhe anëtarësim të Kosovës në OKB.”, ka shkruar Pacolli, përcjell Bota Sot

Më poshtë shihni reagimin e tij të plotë:

Nder, respekt dhe mikëpritje e pashembullt nga homologu im gjerman, Heiko Maas, i cili më priti në vizitë shtetërore sot në Berlin. 

Takim shumë miqësor, konstruktiv dhe pëmbajtësor. Gjermania është dëshmuar si partner strategjik dhe aleat i palëkundur i Kosovës nëpër të gjitha fazat e shtet-ndërtimit. Është partneri i fuqishëm tregtar me vendin tonë, por ne presim dhe thërrasim për investime edhe më të mëdha gjermane në Kosovë, që do të ndihmonin në zhvillimin e gjithmbarshëm të vendit dhe krijimin e vendeve të reja të punës për shtetasit tanë.

Gjermania mbështet fuqishëm normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, proces i cili nënkupton epilog të njohjes reciproke dhe anëtarësim të Kosovës në OKB.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...