Haradinaj, Hahnit: Taksë nuk do të ketë kur të arrihet njohja nga Serbia - Bota Sot
Haradinaj, Hahnit: Taksë nuk do të ketë kur të arrihet njohja nga Serbia

Aktuale

Haradinaj, Hahnit: Taksë nuk do të ketë kur të arrihet njohja nga Serbia

Më: 15 shkurt 2019 Në ora: 17:12
Ramush Haradinaj dhe Johannes Hahn

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është takuar me Komisionerin Evropian, Johannes Hahn, të cilit i ka thënë se do t’i gëzohej kohës kur nuk do të ketë tarifa, por respekti dhe njohja reciproke janë parakusht për të arritur deri te heqja e taksës.

“Kosova është e përkushtuar që të jetë partnere kredibile e bashkëpunimit rajonal dhe fqinjësisë së mirë, gjithmonë, kur asaj nuk i mohohet e drejta për të vepruar si shtet i pavarur dhe sovran”, ka shkruar Haradinaj t’i ketë thënë Hahnit.

“Vendi ynë i gëzohet tregut të lirë, jo vetëm mes Kosovës dhe Serbisë, por në të gjithë Ballkanin Perendimorë. I gëzohemi kohës kur nuk do të ketë tarifa, por njëkohësisht respekti dhe njohja reciproke, është parakusht për t’u arritur kjo”, ka shkruar Haradinaj.

“Po ashtu, theksova edhe njëherë nevojën e liberalizimit të vizave si një e drejtë që u takon qytetarëve tanë. Rikujtova se Kosova tashmë ka përmbushur të gjitha kushtet dhe padrejtësisht mbetet e izoluar”, ka shkruar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...