Kërkesa e Abelard Tahirit drejtuar Thaçit më 17 Shkurt: Shtyjeni seancën - Bota Sot
Kërkesa e Abelard Tahirit drejtuar Thaçit më 17 Shkurt: Shtyjeni seancën

Aktuale

Kërkesa e Abelard Tahirit drejtuar Thaçit më 17 Shkurt: Shtyjeni seancën

Më: 17 shkurt 2019 Në ora: 14:22
Abelard Tahiri

Abelard Tahiri ish-asistent i kryeministrit të atëhershëm të Kosovës, Hashim Thaçit, ka treguar detaje shumë interesante nga dita e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt 2008.

Tahiri që tash mbanë pozitën e Ministrit të Drejtësisë ka rrëfyer momentin kur në zyrën e kryeministrit po vonohej të shkruhet deklarata e Pavarësisë, ndërkohë Kuvendi ishte gati për ta nisur seancën e paralajmëruar për në orën 15:00.

Tahiri tregon se si e ka thirrur Thaçin, atëherë kryeministër, në telefon dhe ka kërkuar që të shtyhet seanca e jashtëzakonshme për shkak se Shyqëri Nimani, kaliografist, nuk po arrinte që ta shkruante me kohë deklaratën e Pavarësisë.

Tash Tahiri kur e kujton këtë kërkesë i duket qesharake.

“Tash më duket qesharake, mirëpo në atë kohë kjo ka qenë kërkesë serioze”, thotë Tahiri në një intervistë për T7 gjersa kujton ato momente.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...