Alarm: Shpenzohen rreth 10 milionë euro nga rezervat e shtetit, të martën mblidhet Kuvendi - Bota Sot
Alarm: Shpenzohen rreth 10 milionë euro nga rezervat e shtetit, të martën mblidhet Kuvendi

Aktuale

Alarm: Shpenzohen rreth 10 milionë euro nga rezervat e shtetit, të martën mblidhet Kuvendi

Nga: N.Sh Më: 1 mars 2019 Në ora: 13:08
Ilustrim

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, thotë se, të martën do të mblidhet Kuvendi i Kosovës, pas kërkesës së opozitës për të shqyrtuar vendimet e Qeverisë së PAN-it, për shpenzimet që po i bëjnë nga rezervat.

Hoti thotë se Qeveria duhet me dhënë përgjegjësi për shpenzimet emergjente që janë bërë.

Hoti tregon se edhe të mërkurën është seanca tjetër e Kuvendit e thirrur nga opozita për bllokimin e KQZ-së nga presidenti.

Ja postimi i plotë:

Me kerkese te opozites, Kuvendi do te mblidhet te marten per te shqyrtuar vendimet e Qeverise se PAN-it per shpenzimet nga rezerva. Jane 8.4 milion euro shpenzime gjate vitit 2018. Dhe 1.2 mil gjate ketij viti, prej te cilave 500 mije vetem per pervjetorin e pavaresise. Qeveria e PAN-it duhet te jape pergjegjesi per keto shpenzime, te cilat jane vetem per raste emergjente.

Nderkaq, te merkuren eshte seanca tjeter e kerkuar nga opozita per bllokimin e KQZ-se nga ana e Presidentit. U bene nje vit qe Presidenti nuk e kryen obligimin e tij kushtetues per te emeruar anetaret e KQZ-se. Jane rreth 30 keshilltare komunale dhe nje deputet qe nuk mund te kryejne detyren e tyre ngase KQZ-ja nuk i certifikon. Po ashtu, stafet e grupeve parlamentare dhe te partive politike jane pa paga per dy muaj rresht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...