“Vuçiq u thotë amerikanëve se është i gatshëm ta njohë Kosovën” - Bota Sot
“Vuçiq u thotë amerikanëve se është i gatshëm ta njohë Kosovën”

Aktuale

“Vuçiq u thotë amerikanëve se është i gatshëm ta njohë Kosovën”

Më: 1 mars 2019 Në ora: 22:26
Enver Hoxhaj

Duke dashur ta theksojë rëndësinë e dialogut me Serbinë, zëvendëskryeministri Enver Hoxhaj bëri të ditur se Aleksandar Vuçiq u ka thënë amerikanëve e evropianëve se është i gatshëm ta njohë Kosovën.

Sipas Hoxhajt presidenti serb u ka thënë amerikanëve e evropianëve se marrëveshja finale duhet të përfshijë njohje të ndërsjelltë. Si mund të arrihet deri tek marrëveshja finale e njohja e ndërsjellë, deklaron Hoxhaj, është një pyetje që ende nuk ka përgjigje, mirëpo vullneti i Vuçiqit është që kjo të arrihet.

Gjatë intervistës për RTV 21 Hoxhaj u deklarua edhe rreth një draft-marrëveshjeje të mundshme për dialogun me Serbinë, pasi më herët është diskutuar se ekziston një e tillë. Zëvendëskryeministri deklaroi se të gjitha lajmet rreth kësaj që janë shpërndarë, janë të rrejshme apo “Fake News”, pasi sipas tij një marrëveshje e tillë nuk ekziston.

Hoxhaj bëri të ditur edhe mendimin e tij për taksën kundër produkteve serbe. Sipas tij taksa po shkakton probleme për politikën e jashtme, dialogun dhe marrëdhëniet tona me Amerikën, shkruan rtv21.tv. Si rrjedhojë e kësaj mendimi i Hoxhajt është se tarifa duhet suspenduar, gjë të cilën e kanë kërkuar edhe delegacioni amerikan gjatë vizitës në Kosovë. Sipas Hoxhajt delegacioni amerikan nuk sheh ndonjë vit më historik ku mundësia e marrëveshjes është më e madhe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat