Hoti i LDK-së kërkon shtyrje të seancës së jashtëzakonshme, kundërshtohet nga deputetët - Bota Sot
Hoti i LDK-së kërkon shtyrje të seancës së jashtëzakonshme, kundërshtohet nga deputetët

Aktuale

Hoti i LDK-së kërkon shtyrje të seancës së jashtëzakonshme, kundërshtohet nga deputetët

Më: 7 mars 2019 Në ora: 11:03
Kuvendi i Kosovës

Në Kuvendin e Kosovës ka filluar seanca e jashtëzakonshme e cila është caktyuar për sot me kërkesë të kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj.

Në këtë seancë është paraparë që të diskutohet projektligji për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e delegacionit shtetëror.

Por është shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së  Avdullah Hoti, i cili kërkoi që kjo seancë të shtyhet për një ditë tjetër. Për këtë Hoti dha edhe arsyetimin e tij pse duhet të shtyhet. "Ne e kemi kërkuar seancë të jashtëzakonshme, por deputetët e koalicionit qeverisës nuk kanë ardhur me arsyetimin e manifestimit të ‘Epopesë së UÇK-së.  Sot është dita e tretë e kësaj Epopeje dhe me kërkesë të kryeministrit të mbahet seancë. Është fyrje për ato viktima. Nuk duhet të diskutohet. Kërkoj që kryeministri të tërheq kërkesën dhe ky debat të bëhet një ditë tjetër,", tha Hoti. Por kërkesa e Hotit nuk u votua nga shumica e deputetëve pasi që e njëjta është hedhur në votim ku ka marr 31 vota për shtyrje të seancës ndërsa 34 e kanë votuar kundër.

Në bazë të këtij votimi seanca e jashtëzakonshme do të vazhdojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...