Nga Kosova vjen reagim i ashpër për Vuçiqin dhe Daçiqin: Serbia është shtet kriminal - Bota Sot
Nga Kosova vjen reagim i ashpër për Vuçiqin dhe Daçiqin: Serbia është shtet kriminal

Aktuale

Nga Kosova vjen reagim i ashpër për Vuçiqin dhe Daçiqin: Serbia është shtet kriminal

Nga: N.Sh Më: 11 mars 2019 Në ora: 08:33
Aleksandar Vuçiq dhe Ivica Daçiq

Muhamet Kelmendi nga AAK-ja, njëherësh zëvendësministër i Arsimit në Kosovë, i është kundërpërgjigjur ashpër presidentit serb, Aleksandër Vuçiq.

Kelmendi përmes një shkrimi në Facebook, Serbinë e quan shtet kriminal.

Në këtë mënyrë, ia përmend disa krime të cilat janë kryer nga Serbia në kohën kur Aleksandër Vuçiqi ishte ministër në shtetin serb ashtu siç ishte edhe Daçiqi.

“Nga ky shtet dhe kriminelët serb ende janë në varre masive në Serbi edhe 1667 shqiptar.

Janë të përdhunuara mbi 20 mije femra shqiptare nga kriminelët serb.

Mbi 1 milionë shqiptar u dëbuan me dhune e me terror dhe iu be një dëmë material e moral mbi 33 miliardë Euro dëme Kosovës”, shkruan ndër tjera Kelmendi, transmeton gazeta “Bota sot”.

Lexojeni shkrimin e plotë:

A.Vucic-Serbia eshte shtet kriminal

Ka shume deklarara qe ne kohen e fundit, tash kur Lobi ruso-serbo-greko-amerikan ka gjetur shprehje ne SHBA dhe ne Evrope, qe udheheqesit kriminal serb po japin deklarata per paqe etj.

Ne nje deklarate te fubdit te kriminelit Vucic thuhet:

"Serbia eshte vend i njerezeve te ndershem dhe te ndergjegjshem".

Ky deklarim vjene ne kohen kur ky shtet ka borgje dhe pergjigje te medha ndaj popujve te tjere.

Shteti serb dhe populli serb eshte pergjegjes per 245 mije bosane te masakruar ne Bosnie e Hercegovine, mbi 25 mije krotate ne Kroaci, si dhe brenda nje viti i ka vrare, terrorizuar e masakruar mbi 15 mije shqiptar.

Nga ky shtet dhe kriminelët serb ende jane në varre masive ne Serbi edhe 1667 shqiptar.

Jane te perdhunuara mvi 20 mije femera shqiptare nga kriminelet serb.

Mbi 1 milione shqiptar u debuan me dhune e me terrir dhe iu be nje deme material e moral mbi 33 miliarde Euro deme Kosovës.

E tere kjo veprimtari gjenocidiane eshte kryer kur krimineli A Vucicishte minister ne shtetin serb, sikunder dhe vocerraku pinguin i krimit, Dacic.

Nese ketu ka mbetur respekti, ndershmeria dhe ndergjegjeja, pra, ne vendin nga ka ardhur gjenocidi dhe kur me dhjetera e mijera kriminel dhe perdhunues serb jane te lire ne shtetin e "ndershem" te krimineleve serb, nuk ja logjike yjeter, vec kur kriminelet e vleresojne vetenpaqesor.

Por, ketyre krimineleve po i ece fjala. Lobi i tyre eshte ne ofenzive. Ata kane gjetur perkrahs edhe ne Evrope, te Mohgerini, ne Kosovë te Thaci etj.

Kjo e ka forcuar politiken serbomadhe dhe fashiste serbe dhe sllave ne pergjithesi dhe ka krijuar tërrene per shkatërrimin e shume shteteve dhe popujve liridashës ne bote.

Nen udheheqjen e ketij Lobi, Rusia ka pushtuar territire ne Siri, ne Ukraine dhe ne Gjeorgji. Ndersa, si pjese e jetij Lobi, Serbia e përkrahur ashper, ka paraqitur pretendime per territoret shqiptare te Kosoves, ne Bisnie e Hercegovine dhe ne Mal Te Zi.

Kemi keshtu nje politike te përkëdhelur nga UE dhe administrata Tramp te shovinisteve serbo-rus dhe greke, te cilet kanefituar terren dhe kabe shkuar ne ofenzive. Rreziqet jane te medha.

Pra, kjo politike qe po vije nga shteti serb nuk ka karakter te ndershmerise dhe te pergjegjesise, por ka karakter te zgjerimit te territorit serb me masa dhunuese dhe me kolonizim.

Serbia ka arritur qe brenda periudhes 100 vjeqare te pushtoj mbi dy territore sa Kosova.

Tash po pretendon edhe kete grusht vendi te ndane dhe te copeton. E tere puna qendron ketu.

MK

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...