“Thirrjet e nënave” me kallëzim penal kundër atyre që kryen krime në Kosovë - Bota Sot
“Thirrjet e nënave” me kallëzim penal kundër atyre që kryen krime në Kosovë

Aktuale

“Thirrjet e nënave” me kallëzim penal kundër atyre që kryen krime në Kosovë

Më: 21 mars 2019 Në ora: 10:50
“Thirrjet e nënave” me kallëzim penal kundër atyre që kryen krime në Kosovë

Përfaqësueset e Shoqatës “Thirrjet e Nënave” kanë dorëzuar në Prokurorinë Speciale të Kosovës kërkesën për kallëzim penal kundër kriminelëve serbë.

Nysrete Kumnova së bashku me Luljeta Sharanin, përfaqësuese të "Thirrjeve të Nënave" kanë dorëzuar një kopje të librit “E vërteta për krimet serbe".

Kumnova dhe Sharani ka bërë thirrje që kriminelët serbë që kryen krime në Kosovë.

“Menduam të bëjmë një kallëzim penal ndaj kriminelëve serbë. Numri i të zhdukurve në këtë libër është 148. Ekzistojnë emra të dyshuarve, të mbledhura nga dora e parë, pra nga familjarët. Pra i dorëzuam në Prokurorinë Speciale, në  mënyrë që kriminelët të dalin para drejtësisë", tha ajo.

Ajo tha se kanë takime të shpeshta me institucionet e vendit, por sipas saj nuk ka pasur presion të mjaftueshëm nga institucionet e vendit për t’u zbardhur fati i personave të zhdukur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...