Haradinaj shkarkon zv.ministren serbe, Vesna Mikiq: Nuk ka vend për persona që denigrojnë vlerat e NATO-së - Bota Sot
Haradinaj shkarkon zv.ministren serbe, Vesna Mikiq: Nuk ka vend për persona që denigrojnë vlerat e NATO-së

Aktuale

Haradinaj shkarkon zv.ministren serbe, Vesna Mikiq: Nuk ka vend për persona që denigrojnë vlerat e NATO-së

Nga: D.RR Më: 25 mars 2019 Në ora: 12:03
Vesna Mikiq

Kryeministri Haradinaj ka njoftuar se ka liruar nga deytra zëvendësministren serbe në Ministrinë e Drejtësisë, Vesna Mikiq, përcjellë “Bota sot”.

Kjo për shkak se Mikiq deklaroi se bombardimet e NATO-s ishin gjenocid ndaj shtetit dhe popullit serb.

Këto deklarata të saj Haradinaj i ka cilësuar të papranueshme dhe përkojnë me gjuhën e urrejtjes, që sanksionohen me Kushtetutë dhe ligj.

Postimi i plotë:

Në Qeverinë dhe institucionet e Republikës së Kosovës, nuk kanë vend individët, pavarësisht përkatësisë etnike, që denigrojnë vlerat e përbashkëta euro-atlantike. Aq më tepër kur shteti i Kosovës është krijuar pikërisht në bazë të këtyre vlerave. Deklarata e zëvendësministres në Ministrinë e Drejtësisë, Vesna Mikiq, se bombardimet e NATO-s ishin gjenocid ndaj shtetit dhe popullit serb, janë të papranueshme dhe përkojnë me gjuhën e urrejtjes, që sanksionohen me Kushtetutë dhe ligj. Prandaj, sot kam liruar nga detyra zëvendësministren Mikiq

RH

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...