A u takuan fshehtas në Romë Thaçi e Vuçiq, Presidenca hesht - Bota Sot
A u takuan fshehtas në Romë Thaçi e Vuçiq, Presidenca hesht

Aktuale

A u takuan fshehtas në Romë Thaçi e Vuçiq, Presidenca hesht

Më: 4 prill 2019 Në ora: 19:30
Aleksandër Vuçiq, Hashim Thaçi

U kishte rënë të takohen shpesh në Bruksel e nëpër forume të ndryshme, por, sipas deputetes Vjosa Osmani, presidentët Thaçi e Vuçiq, ishin takuar edhe larg syrit të publikut.

Këto informata, deputetja e LDK-së, Osmani, tha t’i ketë të konfirmuara dhe se takimet kishin ndodhur në Romë të Italisë.

Sipas Osmanit, Thaçi është i vetëm në idenë për ndryshimin e kufijve, pasi fillimisht, një gjë të tillë, në qendrat vendimmarrëse, e kishte paraqitur si një ide që gëzon përkrahjen e shumicës.

Por, Osmani paralajmëron se një ide e tillë, nuk është krejtësisht e vdekur.

Edhe analisti Imer Mushkolaj, beson se tema e ndryshimit të kufijve nuk ishte iniciuar rastësisht nga presidentit Thaçi, por për këtë kishte pasur një dakordim paraprakisht.

Në anën tjetër, heshtjen e ka ruajtur Zyra për Informim e presidentit Thaçi, duke mos kthyer përgjigje në pyetjet për këtë temë.

Megjithatë, në fund të janarit, Thaçi, në një televizion shqiptar, kishte mohuar të ketë pasur takime të tilla.

Presidenti Thaçi, këtë të premte, do të flasë për dialogun Kosovë – Serbi, në Britaninë e Madhe, por nga Instituti Chatham House, këtë herë, aty nuk është i ftuar homologu i tij serb Vuçiq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...