Haradinaj: Beteja e Koshares mbylli epilogun e luftës - Bota Sot
Haradinaj: Beteja e Koshares mbylli epilogun e luftës

Aktuale

Haradinaj: Beteja e Koshares mbylli epilogun e luftës

Më: 11 prill 2019 Në ora: 16:04
Foto

Koshares shënuan historinë e Kosovës.

Kështu u tha në akademinë përkujtimore - Dita e dëshmorëve të Brigadës 138 “Agim Ramadani”- Dita e rënies së Heroit Agim Ramadani, në kuadër të Manifestimit Tradicional “Ditët e Shqipes 2019”.

Kryeministri Ramush Haradinaj tha se beteja e Koshares kishte efekt të jashtëzakonshëm, ishte një sulm frontal që rezultoi me çlirimin e Kosovës.

Haradinaj: Beteja e Koshares mbylli epilogun e luftës

“Një njësi e madhe në numër, me fuqi zjarri, ekspertizë ushtarake lufte filloi një sulm frontal mbi forcat e okupatorit dhe e mbylli epilogun e luftës. Kjo betejë në përmasa të veta e kishte fuqinë e madhe dhe si mesazh ishte e ngjashme sikur 24 marsi 1999. Fakti se forcat e NATO-s ndërhyn në luftën e Kosovës, ishte një fakt i pamohueshëm që e bëri kthesën e madhe, por edhe një ditë e madhe ka qenë vetë fakti i fillimit të sulmit frontal nga brigadat, tash e heroit tonë Agim Ramadani”, tha Haradinaj.

Ndërsa, bashkëluftëtari i heroit Agim Ramadani, deputeti Anton Quni, tha se jeta dhe vepra e Agim Ramadanit dhe luftëtarëve të tjerë në betejën e Koshares ishte kreshnike dhe e lavdishme.

Quni: Agim Ramadanit i dha shpirt betejës para së cilës u gjunjëzuan forcat serbe

“Ne që ishim dëshmitarë të ngjarjeve, në krahët e Agim Ramdanit, Sali Çekajt, Abazi Thaçit, Xhevat Fetahaj, Ali Hasit dhe të gjithë dëshmorëve të tjerë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të rënë në betejën e Koshares do të jemi në çdo përkujtim në numër më të vogël, por edhe pjesëmarrësi i fundit i betejës së Koshares pas disa dekadave, ndoshta po me këtë hapësirë e ka për detyrë që para nipave, mbesave edhe një herë të sjellë në kujtesë lavdinë e Agim Ramadanit, i cili i dha shpirt betejës para së cilës u përkulën dhe u gjunjëzuan forcat serbe”, tha Quni.

Jeton Ramadani, i biri i heroit Agim Ramadani, duke përshëndetur të pranishmit, uroi që kjo datë e shënimit për heronjtë e rënë në Koshare të orientojë Kosovën në rrugën drejt të së ardhmes.

Ramadani: Kjo ditë të ndryshojë rrugën e ndërtimit të shtetit

“Në emër të familjes Ramadani dhe të gjithë familjarëve të dëshmorëve të rënë për lirinë e Kosovës ju falënderoj përzemërsisht për pjesëmarrjen në përvjetorin e 20-të të rënies në altarin e lirisë të babait tim dhe të gjithë dëshmorëve që me gjakun e tyre i sollën dritë lirisë. Uroj që kjo ditë të na ndryshojë rrugën e ndërtimit të shtetit ashtu siç dëshiruan më të mirët tanë”, tha Ramadani. 

Në betejën e Koshares ranë heroikisht 114 dëshmorë, tashmë të shpallur nga presidenti Hashim Thaçi heronj të Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...