Përplasje në Kuvend, Haradinaj e Avdyli polemizojnë për autostradat - Bota Sot
Përplasje në Kuvend, Haradinaj e Avdyli polemizojnë për autostradat

Aktuale

Përplasje në Kuvend, Haradinaj e Avdyli polemizojnë për autostradat

Më: 11 prill 2019 Në ora: 16:20
Daut Haradinaj

Kuvendi i Kosovës ka vazhduar debatin parlamentar për ikjen jashtë vendi të të rinjve kosovarë.

E përplasje janë shkaktuar mes deputetëve Daut Haradinaj të AAK-së dhe Haxhi Avdylit të LDK-së.

Ky i fundit në fjalën e tij kritikoi qeverinë për shpenzimin e fondeve të mëdha në ndërtimin e autostradave dhe jo në sektore tjera më të nevojshme.

E i shpejtë ishte reagimi i Haradinajt i cili tha se ndërtimi i rrugëve nuk duhet t’ua zë rrugën askujt.

“Sa i përket buxhetit të këtij viti dhe atij të kaluar e dijmë që 0.3 për qind është deviijmi për buxhetin për ndërtimin e rrugëve, pra sa i përket një autostrade që dikujt po ia zë rrugën.  Jemi shumë dakord që ka krizë ekonomike, por e dijmë që sa shqiptarë e dojnë vendin sot e adhurojnë Agim Ramadanin. Ne e dijmë që nuk është shkaktar i gjendjes një Qeveri e sotme. Nuk pajtohem me këtë dhe jeni më të sinqertë. Nuk mund ta akuzojmë vetëveten dhe duhet të kemi pak kujdes për këtë temë”, tha Haradinaj.

Pa u përgjigjur nuk e la as deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli. Ai tha se para ndërtimit të autostradave, është dashur të shihet të investohet në shëndetësi e sektore tjera ku gjendja është e mjerueshme.

“Unë besoj që investimi në asfallt është i domosdoshëm, por duhet të shikohet se a ka pasur nevojë që gjithkund të ndërtohen autostrada milionëshe, e jo të investohet në shëndetësi dhe ndërmarrje të tjera”, tha ai.

Kuvendi po vazhdon me debatin paralamentar ndërkaq që pas përfundimit pritet votimi i një rezolute.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...