Kurti: Kryeministri bën gjeste patriotike vetëm kur qytetarët ngritën kundër hajnisë - Bota Sot
Kurti: Kryeministri bën gjeste patriotike vetëm kur qytetarët ngritën kundër hajnisë

Aktuale

Kurti: Kryeministri bën gjeste patriotike vetëm kur qytetarët ngritën kundër hajnisë

Më: 12 prill 2019 Në ora: 11:47
Albin Kurti

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se presidentin dhe kryeministrin duhet hequr nga ‘qafa e popullit’.

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, Kurti ka përmendur shkarkimet që kryeministri Ramush Haradinaj u ka bërë ministrave serbë, ku tha se Haradinaj ndërmerr veprime të tilla vetëm kur mediat ngrisin akuza për korrupsion qeveritar ose kur qytetarët ngritën kundër hajnisë.

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti tha se kryeministri e presidenti sot janë si bajraktar fisesh.

Kurti: Pazari ku ndodhet ky pushtet është i trefishtë

“Pazari ku ndodhet ky pushtet është i trefishtë, pazar me Gjykatën Speciale, pazar me territorin e Kosovës dhe pazar me shpronësimet për asfalt dhe me punësime në ndërmarrje. Për president e kryeministër, Kosova ka dy bajraktarë fisesh, këto fise janë të ndryshme, por janë të njëjta sepse shikohen vetëm në pasqyrë. Ata janë të papublikueshëm, janë turpi ynë për paturpësinë e tyre. Nuk na e bëjnë dot as shtetin as zhvillimin, andaj nuk e duan as shtetin as zhvillimin. Duhet t’i heqim nga qafa e popullit sepse nuk ua heqim dot pasqyrën nga dora”, tha ai.

Ai ka bërë thirrje për bashkim kundër korrupsionit.

Gjithashtu Kurti foli për shkarkimet që kryeministri u ka bërë vartësve të tij.

Ai tha se Haradinaj në vjeshtë të vitit 2017 e mbronte ministrin Nenad Rikalo, ndërkohë që e ka shkarkuar shumë më vonë.

Kurti: Kryeministri merr vendime patriotike kur qytetarët ngritën kundër hajnisë

“Vetëm kur ngritën akuza nga mediat për korrupsion qeveritar, ose kur ngritët vala qytetare kundër hajnisë sikurse tani, kryeministri e bënë ndonjë gjest patriotike. Sepse ky tanimë e konsideron qeverisjen lojë me letra, ku patriotizmi është gjoker nën mëngë”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat