Kurti: Kryeministri bën gjeste patriotike vetëm kur qytetarët ngritën kundër hajnisë - Bota Sot
Kurti: Kryeministri bën gjeste patriotike vetëm kur qytetarët ngritën kundër hajnisë

Aktuale

Kurti: Kryeministri bën gjeste patriotike vetëm kur qytetarët ngritën kundër hajnisë

Më: 12 prill 2019 Në ora: 11:47
Albin Kurti

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se presidentin dhe kryeministrin duhet hequr nga ‘qafa e popullit’.

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, Kurti ka përmendur shkarkimet që kryeministri Ramush Haradinaj u ka bërë ministrave serbë, ku tha se Haradinaj ndërmerr veprime të tilla vetëm kur mediat ngrisin akuza për korrupsion qeveritar ose kur qytetarët ngritën kundër hajnisë.

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti tha se kryeministri e presidenti sot janë si bajraktar fisesh.

Kurti: Pazari ku ndodhet ky pushtet është i trefishtë

“Pazari ku ndodhet ky pushtet është i trefishtë, pazar me Gjykatën Speciale, pazar me territorin e Kosovës dhe pazar me shpronësimet për asfalt dhe me punësime në ndërmarrje. Për president e kryeministër, Kosova ka dy bajraktarë fisesh, këto fise janë të ndryshme, por janë të njëjta sepse shikohen vetëm në pasqyrë. Ata janë të papublikueshëm, janë turpi ynë për paturpësinë e tyre. Nuk na e bëjnë dot as shtetin as zhvillimin, andaj nuk e duan as shtetin as zhvillimin. Duhet t’i heqim nga qafa e popullit sepse nuk ua heqim dot pasqyrën nga dora”, tha ai.

Ai ka bërë thirrje për bashkim kundër korrupsionit.

Gjithashtu Kurti foli për shkarkimet që kryeministri u ka bërë vartësve të tij.

Ai tha se Haradinaj në vjeshtë të vitit 2017 e mbronte ministrin Nenad Rikalo, ndërkohë që e ka shkarkuar shumë më vonë.

Kurti: Kryeministri merr vendime patriotike kur qytetarët ngritën kundër hajnisë

“Vetëm kur ngritën akuza nga mediat për korrupsion qeveritar, ose kur ngritët vala qytetare kundër hajnisë sikurse tani, kryeministri e bënë ndonjë gjest patriotike. Sepse ky tanimë e konsideron qeverisjen lojë me letra, ku patriotizmi është gjoker nën mëngë”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...