Haxhiu: Institucionet vendore nuk kanë pasur vullnet për të adresuar krimet nga Serbia - Bota Sot
Haxhiu: Institucionet vendore nuk kanë pasur vullnet për të adresuar krimet nga Serbia

Aktuale

Haxhiu: Institucionet vendore nuk kanë pasur vullnet për të adresuar krimet nga Serbia

Më: 15 prill 2019 Në ora: 11:55
Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu tha se si parti politike do e mbështesin rezolutën dhe krijimin e komisionit ad –hock për sanksionet ndaj krimeve serbe në Kosovë.

Haxhiu tha se VV e mbështetë themelimin e një gjykate vendase, ashtu siç kanë kërkuar para votimi të Gjykatë Speciale.

Ajo tha se as UNMIK, as EULEX dhe as institucionet vendase nuk kanë pasur vullnet për t’i adresuar krimet e kryera nga Serbia në Kosovë.

Haxhiu: Institucionet vendore nuk kanë pasur vullnet për të adresuar krimet nga Serbia

“Përfaqësuesja jonë në këtë do t’i jap të gjitha qendrimet e Vetëvendosjes të shkruara natyrisht propozimet tona, pra nga kjo seancë sot nuk mund të paragjykojmë se cili do të jetë qëndrimi i këtij komisioni ad-hock sepse u përmend nga ju një tribunal për krimet e Serbisë, në fakt ne është dashur qysh moti ta kemi një Gjykatë të veçantë që trajton të gjitha krimet që kanë ndodhur në Kosovë siç kanë bërë të gjitha vendet e Ish Jugosllavisë, sepse ne jemi dëshmitar që as UNMIK, dhe as EULEX-i, por as institucionet vendase as minimumin e vullnetit për të adresuar krimet e kryera nga Serbia”, tha Haxhiu.

Përfaqësuese në komisioni ad-hock për sanksionet e krimeve serbe në Kosovë nga Vetëvendosje do të jetë Saranda Bogujevci.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...