“Haradinaj në Berlin të thotë se ideja e Thaçit për territore nuk kalon” - Bota Sot
“Haradinaj në Berlin të thotë se ideja e Thaçit për territore nuk kalon”

Aktuale

“Haradinaj në Berlin të thotë se ideja e Thaçit për territore nuk kalon”

Më: 16 prill 2019 Në ora: 00:33
Krerët e vendit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, ka shprehur edhe njëherë qëndrimin e tij dhe të partisë që përfaqëson, kundër idesë për shkëmbimin e territoreve.

Ai ka thënë se në një veprim të tillë, Kosova do të jepte së paku 7 – 800 kilometra katrorë dhe do të ishte në dilemë nëse do të merrte apo jo ndonjë fshat të Luginës.

“Edhe në aspektin politik do të ishte një dëm i pariparueshëm”, ka thënë Konjufca, në Interaktiv të KTV-së.

do të merrte ujin dhe mineralet në aspektin ekonomik, dhe në njëfarë mënyre do të hapte tema që ajo i kontrollon në aspektin politik. Do të hapte temën në Bosnjë e Hercegoovinë”, ka thënë Konjufca.

Konjufca ka folur edhe për Samitin e Berlinit që do të mbahet më 29 prill, e ku pos kancelares Angela Merkel pritet të marrë pjesë edhe presidenti francez, Emanuel Macron.

Para kësaj ka thënë se nuk po sheh politikë unitare të BE-së për Ballkanin. “Po duket që kemi njëfarëlloj krize sa i përket përcaktimit të politikës së BE-së për këtë rajon shumë të rëndësishëm”, ka thënë ai.

“Në Samitin e Berlinit janë dy mundësi. Njëra është që Haradinaj të shkojë atje dhe të përfshihet tërësisht në idenë e presidentit Thaçi, por që mendoj se gjasat për të ndodhur kjo janë të vogla. E dyta është që në kuadër të atij Samiti të madh të ndodhë një mini-samit, e aty nëse marrin pjesë edhe Thaçi e Haradinaj, edhe Macroni e Merkeli, i mbetet Haradinajt që duke folur në emër të vullnetit të popullit, të opozitës dhe të gjithë spektrit politik, të thotë se ky është një projekt i Thaçit i cili nuk kalon, i cili ishte i rrezikshëm dhe i cili është kthim mbrapa”, ka thënë Konjufca.

Konjufca ka thënë se edhe opozita edhe qeveria ishin unike kundër këtij projekti. Teksa ka kujtuar se edhe faktori i jashtëm, kryesisht nga Merkel, ishte kundër që kjo të ndodhë.

“Më e zëshmja në faktorin e jashtëm është kancelaria Merkel, e cila ka thënë se nëse hapet kjo derë Evropa më nuk mund ta kontrollojë këtë pjesë të saj”, ka thënë Konjufca.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat