Franca i dha Kosovës 1 miliard € në vitin 99, ndërsa disa “vajtojnë” shumën simbolike për Katedralen! - Bota Sot
Franca i dha Kosovës 1 miliard € në vitin 99, ndërsa disa “vajtojnë” shumën simbolike për Katedralen!

Aktuale

Franca i dha Kosovës 1 miliard € në vitin 99, ndërsa disa “vajtojnë” shumën simbolike për Katedralen!

Më: 17 prill 2019 Në ora: 15:01
Nezir Kraki

Ligjëruesi i politikave të BE-së në Paris, Nezir Kraki ka reaguar lidhur me debatin se pse Qeveria e Republikës së Kosovës do të ndajë mjete për Katerdralen e Parisit, e cila u dogj para dy ditësh.

Sipas tij, Kosova nuk duhet të shpenzohet shumë për Francën por në raste të tilla simbolika është më e vlefshme se shuma e parave.

“Franca s’ka nevojë për pare por ne kemi nevojë për aleatë. E di qe jemi mosmirënjohës dhe paragjykues por edhe Franca kishte halle dhe nevoja te brendshme ne vitin 1999 kur i shpenzoi afër 1 miliard euro për luftën tonë. Ishte e dyta pas USA me avionë, buxhet dhe mobilizim ushtarak kundër Serbisë”, ka thënë ai.

Më tej, Kraki rikujtoi se e di që disa do ta kujtojnë rastin e atij francezit që i jepte informata Serbisë por kjo nuk e shlyen të verteten e faktuar tashmë se Franca mobilizoi 60 avionë për neve dhe pilotet francezë realizuan afër 4 mije fluturime mbi Kosovë e Jugosllavi.

“… kështu që, shoqnisht, mos tregoni përralla ne fb dhe mos shitni ndjenja sociale për llajka”, është shprehur ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...