Emrat e 32 grave nga Kosova të kthyera mbrëmë nga Siria - Bota Sot
Emrat e 32 grave nga Kosova të kthyera mbrëmë nga Siria

Aktuale

Emrat e 32 grave nga Kosova të kthyera mbrëmë nga Siria

Më: 21 prill 2019 Në ora: 11:33
Ilustrim

Institucionet e Kosovës kanë bërë të ditur se mesnatën e së premtes në Kosovë janë kthyer 110 shtetas të Kosovës të cilët ishin në zonat e konfliktit në Siri.

Drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj , të shtunën në një konferencë të përbashkët me ministrin e Drejtësisë, Abelard Tahiri ka bërë të ditur se në mesin e personave të kthyer janë edhe katër luftëtarë.

“Nga zona e konfliktit në Siri janë kthyer në Kosovë 110 shtetas të Kosovës, prej tyre katër luftëtarë, 32 gra dhe 74 fëmijë, përfshirë këtu edhe nëntë fëmijë që kanë humbur prindërit në luftë”, tha Qalaj.

Ndërkohë ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri tha se është punuar disa muaj për kthimin e shtetasve të Kosovës të cilët ishin në zonën e konfliktit në Siri.

Drejtori i Policisë së Kosovës, bëri të ditur se në zonën e konfliktit ende mbesin rreth 30 luftëtarë, 49 gra dhe 8 fëmijë.

110 shtetasit nga Kosova janë vendosur aktualisht në një qendër strehimore në fshatin Vranidoll, afër Prishtinës.

Media i ka siguruar ekskluzivisht emrat e 32 grave të kthyera dhe fëmijëve të tyre, si dhe statusin martesor (të gjitha të martuara)

Katër nga 110 personat e kthyer nga Siria e që janë në mbajtje për shkak të dyshimit se kanë qenë të rreshtuar krah grupit militant, Shteti Islamik, janë hetuar edhe më herët nga Prokuroria.

Më poshtë i gjeni emrat e të gjitha grave të kthyera:

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...