Gjykata në Prishtinë vendos për 4 luftëtarët e kthyer nga Siria - Bota Sot
Gjykata në Prishtinë vendos për 4 luftëtarët e kthyer nga Siria

Aktuale

Gjykata në Prishtinë vendos për 4 luftëtarët e kthyer nga Siria

Më: 21 prill 2019 Në ora: 15:33
Pamje nga gjykata

(E plotësuar) - Në Gjykatën Themelore në Prishtinë, ka përfunduar seanca dëgjimore për tre personat e kthyer nga Siria në Kosovë, Agon Misini, Arijan Kryeziu dhe Visar Qukovci, ndërsa gjatë ditës gjykata pritet të marrë vendim për vazhdimin e paraburgimit.

Tre të dyshuarit të cilët kanë marrë pjesë në luftime në zonat e konfliktit në Siri, në kuadër të grupit terrorist ISIS, janë larguar nga gjykata nën masat e rrepta të policisë.

Ndërsa, të miturit Rexhë Tafaj, dje iu është caktuar masa e paraburgimit prej një muaji.

Ahmet Tahiri, avokat i Arijan Kryezit tha se e kundërshtojnë kërkesën e Prokurorisë Speciale.

"Ne si mbrojtje normalisht e kundërshtuam këtë kërkesë për faktin se nuk janë përmbushur elementet e parapara me nenin 1 të Republikës së Kosovës, përfundoj tashmë seanca për shqyrtimin e kësaj kërkese dhe po presim vendimin... kushtet e veçanta, si vendbanimi, identitet i të pandehurit, rrezikshmëria e veprës penale", tha ai.         

Sa i përket gjendjes shëndetësore të klientit të tij, ai tha se duket që është mirë.

I pyetur se a është shprehur i penduar, ai tha se Arijan Kryeziu ka zgjedhur të mbrohet në heshtje.

"Klienti im është mbrojtur në heshtje", ka përfunduar ai.

Ndryshe, ata dyshohet se kanë marrë pjesë në luftime në zonat e konfliktit në Siri në kuadër të grupit terrorist ISIS.

***

 

Nga një muaj para burgim i është caktuar katër të dyshuarve për terrorizëm, të kthyer nga Siria.

Gjykata Themelore e Prishtinës u ka caktuar paraburgim prej 30 ditësh katër ltë dyshuarve se kanë luftuar për Shtetin Islamik, që janë kthyer dy ditë më parë në Kosovë.

Vazhdimi i paraburgimit të katër burrave u bë me kërkesë të Prokurorisë Speciale.

Institucionet e shtetit, në koordinim me ushtrinë amerikane kanë kthyer të premten mbrëma 110 persona në Kosovë. Prej tyre 32 gra, 74 fëmijë të lindur nga njëri prind me shtetësi kosovare (9 prej tyre u janë vrarë prindërit në luftën e Sirisë) dhe 4 burra, që dyshohet se kanë luftuar për organizatën terroriste ISIS.

Ndërkaq fëmijët dhe gratë e rikthyera nga Siria, janë vendosur në Qendren e Azilkërkuesve në Vranidoll të Prishtinës.

Aty do të qëndronin 72 orë, para se tu dorëzoheshin familjeve që kanë në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...