Pas propozimit të ministrit Gashi, Qeveria ka miratuar Koncept Dokumentin për Arkivat e Kosovës - Bota Sot
Pas propozimit të ministrit Gashi, Qeveria ka miratuar Koncept Dokumentin për Arkivat e Kosovës

Aktuale

Pas propozimit të ministrit Gashi, Qeveria ka miratuar Koncept Dokumentin për Arkivat e Kosovës

Nga: Z.B Më: 23 prill 2019 Në ora: 10:13
Kujtim Gashi

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka bërë të ditur se është miratuar Koncept Dokumentin për Arkivat e Kosovës, përcjell “Bota sot”.

Këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook, ku ka shkruar se, pas propozimit tim, Qeveria e Kosovës ka miratuar Koncept Dokumentin për Arkivat e Kosovës.

Tutje Gashi shton se njëra ndër çështjet më të rëndësishme të këtij dokumenti është digjitalizimi i dokumenteve arkivore, si dhe shfrytëzimi i informacioneve që ofrojnë dokumentet të cilat do të ndikonin njëkohësisht edhe në ruajtjen fizike të tyre nga shkatërrimi i mundshëm fizik.

Postimi i plotë:

Pas propozimit tim, Qeveria e Kosovës ka miratuar Koncept Dokumentin për Arkivat e Kosovës, dokument ky i cili ka për synim zhvillimin e politikave në lidhje me përmirësimin e ngritjes dhe funksionalizimin e plotë të rrjetit arkivor, resurseve njerëzore, infrastrukturën fizike, grumbullimin e materialeve arkivore, digjitalizimin e dokumenteve etj.

Njëra ndër çështjet më të rëndësishme të këtij dokumenti është digjitalizimi i dokumenteve arkivore, si dhe shfrytëzimi i informacioneve që ofrojnë dokumentet të cilat do të ndikonin njëkohësisht edhe në ruajtjen fizike të tyre nga shkatërrimi i mundshëm fizik, e posaçërisht do ta ngriste efiçiencën për shfrytëzim më efikas të lëndës arkivore nga hulumtuesit. KG
 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...