Nënshkruhet memorandumi mes Komisionit Kombëtar Zviceran dhe Avokatit të Popullit - Bota Sot
Nënshkruhet memorandumi mes Komisionit Kombëtar Zviceran dhe Avokatit të Popullit

Aktuale

Nënshkruhet memorandumi mes Komisionit Kombëtar Zviceran dhe Avokatit të Popullit

Më: 24 prill 2019 Në ora: 06:59
Avokati i Popullit

Sot nënshkruhet Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Komisionit Kombëtar Zviceran për Parandalim të Torturës dhe Institucionit të Avokatit të Popullit.

Ky memorandum përcakton kornizën e bashkëpunimit ndërmjet Komisionit Kombëtarë për Parandalim të Torturës dhe Institucionit të Avokatit të Popullit, të cilët veprojnë si Mekanizma Kombëtarë për Parandalim të Torturës lidhur me monitorimin e përbashkët të operacioneve të kthimit me forcë ndërmjet Zvicrës dhe Kosovës.

Procesi i monitorimit do të përfshijë fazën e dorëzim-pranimit të personave që do të kthehen në Aeroportin Ndërkombëtarë të Prishtinës, procedurat hyrëse në pikën kufitare të zbatuara nga Policia e Kosovës, shërbimet mjekësore, çdo procedurë tjetër vlerësimi, si dhe dërgimin në institucionet përkatëse.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...