Financimi i partive politike të bëhet në bazë të grupeve parlamentare - Bota Sot
Financimi i partive politike të bëhet në bazë të grupeve parlamentare

Aktuale

Financimi i partive politike të bëhet në bazë të grupeve parlamentare

Më: 24 prill 2019 Në ora: 13:12
Pamje nga takimi

Komisioni për Buxhet dhe Financa ka shqyrtuar projektligjin për financimin e partive politike ku me 8 vota për dhe 1 abstenim është votuar në tërësi, ndërsa në nenet 9 dhe 73 që kanë të bëjnë me mënyrën e financimit të partive politike me 6 vota ‘për’ është votuar amendamenti i deputetit të PSD-së Dardan Molliqaj që financimi i partive politike të bëhet në bazë të grupeve parlamentare.

Debat të madh ka pasur në lidhje me zyrën e certifikimit, ku për këtë çështje dallimi më i madh ka qenë te pika se a duhet të jetë apo jo një zyrë për certifikim brenda KQZ-së, apo si organ i pavarur.

Deputeti i LDK-së, kryesuesi i grupit punues për hartimin e këtij draft-ligji, Naser Osmani tha se ka pasur pajtueshmëri të plotë, përveç në disa amendamente.

Ai tha se ndryshimet kryesore janë që autonomia dhe kompetencat e zyrës për certifikim të jetë brenda zyrës së KQZ-së dhe jo jashtë saj, pasi sipas tij, nuk mund të jetë një organ i pavarur brenda një institucioni të pavarur.

“Kemi zvogëluar gjobat për subjektet politike, qëllimi ynë ka qenë t’i mbrojmë partitë e vogla. Sa i përket auditimit të subjekteve politike, grupi punues vlerësuar se fondi prej 5% është i lartë. Mjetet duhet të ndahen aq sa kanë partitë nevojë. Propozoj që përveç amendamentit 9 dhe 73, të gjitha të tjerat të votohen në pako, si dhe paragrafi 1 i nenit 9 të votohet në pako”, tha ai.

Kryesuesi i komisionit, Lumir Abdixhiku, tha se ka paqartësi për arsye të vendimit të kryeministrit për mendimin për projektligjin nga komisioni i Venecias, derisa për dënimet ai kërkoi që të mbesin të tilla.

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj u shpreh se dy amendamente e propozuara nga partia opozitare Vetëvendosje janë në kundërshtim me ligjin e Qeverisë. Për zyrën brenda KQZ-së për certifikim, ai tha se kjo zyrë është në kundërshtim dhe me Kushtetutën.

Për deputeten e VV-së, Arbrie Nagavci tha se dy amendamentet që i kanë paraqitur kanë të bëjnë me çështjen e zyrës brenda KQZ-së për certifikim dhe financimin e partive politike.

Deputeti i AAK-së, Blerim Kuqi tha se reforma zgjedhore duhet të jetë ndaras me ligjin për financimin e partive politike, ndërsa deputetja e PDK-së, Safete Hardergjonaj tha se me anë të ky ligj për financimin e subjekteve politike duhet të jetë ndaras prej reformës zgjedhore.

Pjesë e këtij komisioni ishte dhe një përfaqësuesi i BE-së, Felix Rafje, i cili kishte kërkesa që zyra për certifikim të jete si institucion i pavarur.

“Theksi jonë ka qenë që opinioni i komisionit të Venedikut që është kërkuar nga zyra e Venedikut, që mendimi i këtij komisioni dhe komentet tona që i kemi përpiluar kanë qenë që të bëhet forcimi i zyrës brenda KQZ-së, e cila do të jetë në qendër të këtij projektligji që siguron transparencën dhe implementimin”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...