Paralajmërojnë mjekët: Bekë Berisha mund të bëhet i rrezikshëm për veten dhe shoqërinë - Bota Sot
Paralajmërojnë mjekët: Bekë Berisha mund të bëhet i rrezikshëm për veten dhe shoqërinë

Aktuale

Paralajmërojnë mjekët: Bekë Berisha mund të bëhet i rrezikshëm për veten dhe shoqërinë

Më: 24 prill 2019 Në ora: 14:56
Bekë Berisha

Bekë Berisha është deputet i AAK-së që po qeveris me vendin bashkë me PDK-në, Nismën dhe AKR-në.

Së pari, ai mori vëmendje mediale kur kritikoi LDK-në si një parti të përgjumur e të tjera. Ajo që bënte përshtypje ishte fjalori i thjeshtë, e në këtë rast, edhe kritika e thjeshtë e tij.

Më pas, ai deklaroi se vëllezërit nuk i laheshin nga dy javë, që ishin në vende të huaja – duke u përpjekur t’i bindte qytetarët që të mos iknin nga vendi.

Por, së fundi, Berisha deklaroi se i pinte nga 50 kafe në ditë – e në mëngjesin e sotëm i gjerbi 10 sosh.

Por, ja çka shkruan magazina shëndetësore “Healthyeating” për ata që i pinë 15 kafe në ditë [më shumë se 1/3 më pak se sasia që pi Berisha].

Nëse merrni këtë sasi kafeje [dmth e ka fjalën për 15], merrni tepër kafeinë, e cila mund t’iu shkaktojë probleme të shumta, filluar me dehidratimin e deri te osteoporoza. Po ashtu, mund të keni problem të madh që të relaksoheni dhe të flini.

Sipas MayoClinic.com, prej 2-4 filxhana kafe të pirë në ditë, është sasi e sigurt për shumicën e njerëzve [madje, për disa edhe kjo mund të jetë e tepërt]. Por, të pish 4700 miligramë kafeje [sa bëjnë 50] duhet të kesh drejt e në spital.

Bekë Berisha, në dukje i shqetësuar për diçka, mbase nga konsumimi i kafesë

Të pish më shumë se 500 deri në 600 miligramë [dmth gati dhjetëfishi më pak i z.Berisha] nënkupton se mund të shkaktohet pagjumësi, shqetësim i vazhdueshëm, irritueshmëri, rrahje të shpejta të zemrës dhe dridhje muskulore.

Kafeja po ashtu mund të ndikojë në tretjen e ushqimit duke shkaktuar probleme të shumta.

Domethënë, media i rekomandon z.Berisha të shkurtojë në masë drastike sasinë e kafesë që merr, por dalëngadalë – duke qenë se shkurtimi i shpejtë, siç shkruajnë revistat, mund të çojë në kokdhimbje, përgjumje, vjellje dhe irritueshmëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...