Tha se shërbimet sekrete pamundësuan ndarjen e Kosovës, Berisha i reagon Vuçiqit - Bota Sot
Tha se shërbimet sekrete pamundësuan ndarjen e Kosovës, Berisha i reagon Vuçiqit

Aktuale

Tha se shërbimet sekrete pamundësuan ndarjen e Kosovës, Berisha i reagon Vuçiqit

Nga: A.ZH Më: 5 maj 2019 Në ora: 16:24
Anton Berisha

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, sot ka thënë se plani për ndarjen e Kosovës, është pamundësuar nga shërbimet sekrete të disa shteteve perëndimore.

Por, këtë deklaratë të Vuçiqit, zëvendës-ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës Anton Berisa, e quan “taktikë” e Vuçiqit, për “nevojat e tij të brendshme politike”, përcjell Bota sot.

Berisha ka thënë se përpjekja e Serbisë, për të relativizuar përkrahjen e Kosovës nga shtetet perëndimore, duke e veshur me petkun e misteriozitet “agjenturash”, tregon paaftësinë e Serbisë për t’u liruar nga mentaliteti homogjenist.

Reagimi i plotë i Berishës:

Deklarimi i presidentit serb Vucic, qe planin e tij per ndarjen e Kosoves e pamundesuan sherbimet sekrete te disa shteteve perendimore, sipas meje, eshte nje taktike e tij per nevojat e brendshme politike.

Duke qene se Serbia, ende eshte ne mentalitetin e botes lindore e komuniste, ku sherbimet sekrete trajtohen si ‘gogol’ per frikesim dhe mbisundojne politiken, ky eshte nje arsyetim i kapshem per opinionin serb.

Per fat te keq, edhe ne hapesirat tona shqiptare, ky mentalitet vazhdon te jete ndikues qe eshte pengese serioze per shoqerine e shtetin.

E verteta, sa i perket botes perendimore, pra atyre shteteve qe aludon Vucici, eshte se demokracia eshte ne nivelin e tille qe sherbimet sekrete jane ne funksion te shtetit dhe zbatojne politikat e qeverise se zgjedhur ne nje proces demokratik.

Perpjekja e Vucicit per te relativizuar perkrahjen e Kosoves nga shtetet perendimore duke e veshur me petkun e misteriozitet ‘agjenturash’ tregon paaftesine e Serbise per tu liruar nga mentaliteti homogjenist dhe paraqet problem serioz per paqen ne rajon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...