Haxhiu: Luftimi i korrupsionit është zero - Bota Sot
Haxhiu: Luftimi i korrupsionit është zero

Aktuale

Haxhiu: Luftimi i korrupsionit është zero

Më: 17 maj 2019 Në ora: 13:37
Pamje nga takimi

Lëvizja Vetëvendosje ka mbajtur një tryezë për të diskutuar mbi korrupsionin e profilit të lartë me deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe anëtarë të shoqërisë civile.

Me këtë rast, u tha se luftimi i korrupsionit të profilit të lartë është zero për shkak të mos efikasitetit të prokurorisë dhe mungesës së vullnetit politik.

Deputetja e Vetëvendosjes Albulena Haxhiu u shpreh se përkundër gjitha skandaleve të korrupsionit që po ndodhin në Kosovë, prokuroria e shtetit është duke heshtur.

 “Njëra ndër arsyet kryesore që krimi dhe korrupsioni është në nivel të lartë është mungesa e vullnetit politik, pakoja ligjore, kapja e sistemit të drejtësisë dhe së fundi Kosova ka nevojë për veting”, tha deputetja Haxhiu.

Nga Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), Betim Musliu tha se lufta kundër korrupsionit është një betejë që nuk fituar deri më tani nga shteti i Kosovës.

“Deri më tash nuk kemi asnjë profil të lartë që është dënuar qoftë dhe një ditë për korrupsion të profilit të lartë. Kryeprokurori i shtetit si argat i politikës ka ndërtuar një sistem që nuk mund të luftojë korrupsionin e profilit të lartë”, tha ai.

 Kurse Berat Thaçi nga Instituti GAP foli në aspektin ekonomik, ku tha se Kosova shpenzon dukshëm më pak për kokë banori sa i përket sundimit të ligjit se sa shtetet e rajonit dhe kjo tregon se sundimin e ligjit nuk e ka prioritet.

“Mungesa e të vënit prioritet sundimin e ligjit është në mos harmoni me kërkesat e BE-së”, u shpreh Thaçi.

 Nga Instituti Epik, Taulant Kryeziu u shpreh se sundimi ligji është shumë i rëndësishëm për liberalizimin e vizave.

“Sistemi jonë i drejtësisë e ka një problem për qytetarin e thjeshtë është shumë efikas, kurse për nivele më të larta shihet se ka probleme”, tha Kryeziu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...