Ish-Presidentja Jahjaga: Çdo gjë është e mundur kur beson në vete - Bota Sot
Ish-Presidentja Jahjaga: Çdo gjë është e mundur kur beson në vete

Aktuale

Ish-Presidentja Jahjaga: Çdo gjë është e mundur kur beson në vete

Më: 18 maj 2019 Në ora: 19:22
Jahjaga ka marrë pjesë sot në një panel diskutimi me temën e fuqizimit të pozitës së femrave.

Ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka marrë pjesë sot në një panel diskutimi me temën e fuqizimit të pozitës së femrave.

“Sot pata nderin dhe privilegjin që të jem pjesë e panelit diskutues “T’i fuqizojmë femrat” si pjesë e projektit të organizuar nga TOKA”, ka shkruar ish-Presidentja Jahjaga në Facebbok.

Ajo gjatë fjalës së saj, ndër të tjera, ka rrëfyer eksperiencën e saj dhe të njëjtën e ka shfrytëzuar për motivimin e të rejave në vendin tonë

“Gjatë diskutimit pata mundësinë të ndaj me vajzat pjesëmarrëse përvojat e mia që nga fëmijëria e hershme e deri tek mandati im presidencial, ku mesazhi im kryesor ishte që çdo gjë është e mundur nëse beson në vete”.

Ajo i ka inkurajuar të rejat që të vazhdojnë me punën e tyre duke i thyer steriotipet gjinore si dhe duke arritur sukseset që synojnë.

“Ky projekt ka për qëllim fuqizimin e vajzave të reja përmes ngritjes së kapaciteteve të tyre. Gjatë diskutimit, këto vajza treguan pasion dhe entuziazëm të mahnitshëm”.

“Përgëzoj TOKA për misionin e vazhdueshëm për të kontribuar në shoqëri dhe inkurajoj vajzat e reja që të mos ndalen së punuari drejtë ëndrrave të tyre dhe të mos kufizohen nga normat e stereotipat gjinore”.

“Vetëm me shumë punë e dedikim të vazhdueshëm mund të arrijmë të korrim suksesin që e synojmë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...