A po vjen Gjuriq në Kosovë? - Bota Sot
A po vjen Gjuriq në Kosovë?

Aktuale

A po vjen Gjuriq në Kosovë?

Më: 19 maj 2019 Në ora: 10:41
Marko Gjuriq

I ashtuquajturi Drejtor i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq gjatë ditës së djeshme tha se ka mundësi që sot të vijë në Kosovë për të përkrahur serbët gjatë zgjedhjeve në komunat veriore të Kosovës. 

Por Gjuriq e ka dhënë deklaratën vetëm për bujë politike pasi nuk po vjen. 

Në një intervistë për mediat serbe, ai ka thënë se do të respektoj vendimin e Kosovës për ndalimin e vizitës por ai do të vazhdojë të jetë nga Serbia me qytetarët serb. 

Ai bëri apel tek serbët në komunat veriore që të dalin në votim për mbijetesën e serbëve.  

“Unë dua të apelojë tek bashkatdhetarët tanë në Leposaviç, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë të Veriut që të kujdesen për mbijetesën e serbëve në këto zona dhe të dalin masovikisht në zgjedhje.”, u shprehë Gjuriq. 

Ndërsa, Milovan Drecun ka bërë thirrje që të mos votohen kandidatet shqiptarë. 

“Kur dikush voton kandidatët shqiptarë i ka bërë dëmin më të madh të mundshëm popullit të vet.”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...