Admirali Foggo: Tranzicioni i FSK-së në koordinim të ngushtë me NATO-n - Bota Sot
Admirali Foggo: Tranzicioni i FSK-së në koordinim të ngushtë me NATO-n

Aktuale

Admirali Foggo: Tranzicioni i FSK-së në koordinim të ngushtë me NATO-n

Më: 22 maj 2019 Në ora: 14:00
Admirali i Marinës së SHBA-së, James Foggo u takua sot me ministrin e Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe kreun e FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama

Admirali i Marinës së SHBA-së, James Foggo, u takua sot me ministrin e Mbrojtjes Rrustem Berisha dhe kreun e FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama, me të cilët ka diskutuar për gjendjen e sigurisë në Kosovë, në kontekstin e misionit të KFOR-it për të siguruar një mjedis të qetë dhe lirinë e lëvizjes për të gjithë qytetarët.

Gjatë vizitës, Foggo diskutoi çështjen e planit të Kosovës për tranzicionin e Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Ai me këtë rast përsëriti pritshmërinë e tij që tranzicioni i FSK-së të jetë një përpjekje progresive, transparente dhe gjithëpërfshirëse si dhe e koordinuar ngushtë me NATO-n dhe bashkësinë ndërkombëtare.

Ndryshe, Foggo udhëheq Komandën e Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s, Napoli, e cila mbikëqyr KFOR-in.

NATO mbetet e angazhuar përmes KFOR-it për një mjedis të qetë dhe të sigurt në Kosovë dhe stabilitet në rajonin e gjerë të Ballkanit Perëndimor, thuhet në komunikatën për media të KFOR-it.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...