Bytyçi: Kosova e Autostradave, Shqipëria e PPP-ve! - Bota Sot
Bytyçi: Kosova e Autostradave, Shqipëria e PPP-ve!

Aktuale

Bytyçi: Kosova e Autostradave, Shqipëria e PPP-ve!

Nga: G.B Më: 29 maj 2019 Në ora: 16:51
Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi

Sot është përuruar Autostrada “Arbër Xhaferi” që lidh Prishtinën me Shkupin.

E për këtë, profesori ndërkombëtar, Enver Bytyçi, ka thënë se kjo e bën Kosovën vendin më të modernizuar në rajon sa i përket infrastrukturës së rrugëve, përcjell Bota sot.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka krahasuar dhe Autostradën Durrës-Morinë, që thotë se ka gjashtë vite që Rama nuk e ka ndërtuar, duke shtuar se në Kosovë janë ndërtuar dhe po ndërtohen pa Partneritet Privat Publik.

Postimi i tij i plotë:

Kosova e Autostradave, Shqipëria e PPP-ve!

Enver Bytyçi

700 milion euro për ndërtimin e Autostradës 'Arbër Xhaferi', e cila lidh Prishtinën me Shkupin. Tani distanca midis dy kryeqyteteve shqiptare është shkurtuar në 45 minuta. Kjo e bën Kosovën vendin më të modernizuar në rajon sa i përket infrastrukturës së rrugëve.

Asnjë vend tjetër i rajonit nuk ka ndërtuar rrugë-rrugë-rrugë, aq shumë sa Kosova në këto vite. Autostrada që e lidh atë me Shkupin ka në konstruktin e vet gjithashtu urën më të gjatë në rajon e ndër më tëj lartat njëkohësiisht. Një urë e tillë prej 5.7 km rrallë gendet në infrastrukturën e ndonjë vendi tjetër në Europë.

Asnjë vend tjetër i rajonit nuk ka ndërtuar rrugë-rrugë-rrugë, aq shumë sa Kosova në këto vite. Autostrada që e lidh atë me Shkupin ka në konstreuktin e vet gjithashtu urën më të gjatë në rajon e ndër më tej lartat njëkohësisht. Një urë e tillë prej 5.7 km rrallë gjendet në infrastrukturën e ndonjë vendi tjetër në Europë.

Më kujtohet kur kryeministri Rama udhëtoi për herë të parë në këtë detyrë drejt Prishtinës dhe në ekranet e TV-se kritikonte cilësinë e autostradës së ndërtuar nga qeveria e paraardhësit të tij krahasuar me pjesën e ndërtuar në Kosovë. Gjithkush mendoi atëherë se zoti Rama do ta ndërtonte me shumë cilësi pjesën e mbetur të autostradës Durrës-Morinë.

Por sot e kësaj dite kanë kaluar gati gjashtë vite dhe asnjë km autostradë nuk është ndërtuar. Përkundrazi, pas kaq vitesh kemi thjesht një kufi të dytë të ngritur në Kalimash për të paguar haraçin e qeverisë së Rilindjes!

E megjithatë kryeministri shqiptar i bën karshillëk atij të Kosovës! Karshillëk përmes intrigave, sharjeve dhe mashtrimeve, por jo përmes punëve publike.

Autostradat në Kosovë janë ndërtuar dhe po ndërtohen pa Partneritet Privat Publik, ndërkohë që qeveria e Kosovës nuk e njeh këtë praktikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...