Tahiri-Kurtit: Nuk duhet të krahasohet Gjykata Speciale me Tribunalin ndërkombëtar - Bota Sot
Tahiri-Kurtit: Nuk duhet të krahasohet Gjykata Speciale me Tribunalin ndërkombëtar

Aktuale

Tahiri-Kurtit: Nuk duhet të krahasohet Gjykata Speciale me Tribunalin ndërkombëtar

Më: 30 maj 2019 Në ora: 12:42
Abelard Tahiri

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri gjatë seancës parlamentare për votimin dhe formimin e komisionit shtetëror për krijimin e Tribunalit për gjenocidin serb në Kosovë, tha se as për 40 vjet Gjykata Speciale nuk do të ketë mundësi të evidentojë dhe të nxjerr në pah krimet që pretendohet t’i ketë kryer UÇK ndaj popullatës civile.

Ai tha se nuk duhet të krahasohet Gjykata Speciale me Tribunalin ndërkombëtar

Tahiri: Është e padrejtë me krahasu Gjykatën Speciale me Tribunalin ndërkombëtar

“Mendoj që është e padrejtë që u ngrit prej deputetit Kurti me krahasu Gjykatën Speciale me kërkesën e Republikës së Kosovës për Tribunalin Ndërkombëtar, ne e dimë gjithë  me çfarë presioni dhe me çfarë kërkese edhe prej çfarë raporti është krijuar Gjykata Speciale. U tha që për katër vjet nuk u ngrit as një aktakuzë, jo për katër vjet, por edhe për 40 vjet kanë me pas problem me i evidentu dhe me i nxjerr në pah krimet që i paska kryer UÇK, ndaj popullatës civile, pra kurrë nuk kanë me arritë me dëshmuar dhe faktuar një gjë të tillë”, tha Tahiri.

Tahiri tha se është e  papranueshme që Republika e Kosovës të mos  i drejtohet Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Këshillit të Sigurimit, drejtësisë ndërkombëtare, për 13,547 viktimat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat