Hoti thotë se Veseli e ka politizuar temën për Tribunalin - Bota Sot
Hoti thotë se Veseli e ka politizuar temën për Tribunalin

Aktuale

Hoti thotë se Veseli e ka politizuar temën për Tribunalin

Më: 30 maj 2019 Në ora: 20:21
Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka thënë se kryeparlamentari Kadri Veseli ka politizuar temën për Tribunalin Ndërkombëtar për gjenocidin serb në Kosovë.

Në Rubikon të KTV-së, Hoti ka thënë se Veseli nuk ishte konsultuar me askënd për hapat që duhet ndërmarrë në këtë iniciativë.

“Është rrugë e gjatë, por duhet të tregojmë vendosmëri si institucione dhe mbi të gjitha seriozitet. S’guxojmë të politizojmë. Qasjen që ka ndjekur kryeparlamentari ka qenë tejet politike. E ka politizuar tej mase. Me javë të tëra duke vrapuar e duke dhënë fjalë të forta”, ka thënë Hoti.

Sipas Hotit, ai që ka qëllimin e mirë për këtë iniciativë është dashur që fillimisht të konsultohet me të tjerët.

Ai më tej ka thënë se mungesa e konsultimit solli humbjen e besimit te qytetarët e madje edhe te politikanët, duke përfshirë këtu edhe fotografinë e publikuar nga deputetja Flora Brovina, për çka Hoti tha se “iu kthye shtetit bumerang”.

Hoti ka thënë se pret që grupi punues i formuar sot të nxjerrë sa më shpejtë një rezolutë ku do të përfshiheshin të gjitha pikat që i ka propozuar edhe LDK-ja.

“Duhet të dënohen krimet. Shteti me rezolutë të angazhohet përmes partnerëve tanë të kërkojë rritjen e vetëdijes së miqve tanë për nevojën që këto krime të dënohen. Viktimat s’do të jenë të qeta asnjëherë”, ka deklaruar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...