Thaçi merr goditjen përfundimtare nga SHBA-të për ndyshimin e kufijve - Bota Sot
Thaçi merr goditjen përfundimtare nga SHBA-të për ndyshimin e kufijve

Aktuale

Thaçi merr goditjen përfundimtare nga SHBA-të për ndyshimin e kufijve

Nga: D.RR Më: 8 qershor 2019 Në ora: 14:08
Hashim Thaçi

Zv/drejtori për Çështjet Evropiane dhe Rusinë në Këshillin e Sigurisë Kombëtare John Erath, ka thënë se ideja për ndryshimin e kufijve është jorealiste.

Lidhur me këtë deklaratë të z.Earth, ka reaguar edhe analisti Haki Abazi, i cili përmes një postimi në Facebook ka thënë se SHBA-të gjithmonë kanë qenë kundër ndarjes së Kosovës, mirëpo deklaratat e tyre janë manipuluar nga Thaçi.

Postimi i plotë:

Dekalarimi i z. Earth gjithashtu i jep gozhdën e fundit arkivolit te idesë për ndarjen e Kosovës.

Qendrimi i SHBA kunder ndarjes dhe per Kosoven e pavaruar e te njohur nderkombtarisht ne kufinjet ekzistues ka qene dhe eshte konsistent qe nga fillimi por i keqintepretuar dhe i perdorur ne menyre manipulative nga Thaci dhe preponentet e tij si vartes qe kane tentuar qe ndarjen e Kosoves ta bejen shkembim per te mbajtur kontrollin dhe sabotuar sistemine drejtesise ne vend dhe ne nivelin nderkombetar.

Qendrimi i qarte i SHBA-se kunder ndarjes gjithashtu eshte nje vertetim i radhes qe pozicionimi i Shqiperise kunder ndarjes ne kohen e Z. Ditmir Bushati, ministrit te puneve te jashtme, ka qene perveq i drejte dhe mire, ka qene edhe i koordinuar dhe mireradhitur me qendrimet e shteteve e kane sposorisar paqen dhe te ardhemen Evropiane te rajonit. Thaci, Rama kane tentuar qe te manipulojne SHBA dhe shtetet Evropiane duke bere kercnim per te sigurar te ardhemen tyre poltike nersa Vucic ka futur te dyte ne loje per interesat e tij dhe Serbise ne raportin me Rusine dhe rritjen e benificioneve per te kundrejt BE.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...